Szkolne Koło Turystyczne rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 2023. Inicjatorką przedsięwzięcia i jego koordynatorką została p. Katarzyna Walasik. Celem jego działalności jest przede wszystkim integracja międzyszkolna, a ponadto zdobywanie wiedzy na temat polskich górotworów, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, umiejętność korzystania z zasobów przyrody, zaspokojenie potrzeb poznawczych, rozwinięcie uzdolnień i zainteresowań poprzez wielostronną aktywność, wyrobienie zmysłu obserwacji oraz świadome i aktywne zdobywanie wiedzy i umiejętności. Koło bardzo prężnie działa łącząc swoje możliwości z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach. Wspólne wycieczki pozwalają na nowe znajomości, a wspólna organizacja przyczynia sie do znakomitej współpracy międzyszkolnej.
RELACJE Z WYCIECZEK KÓŁKA TURYSTYCZNEGO
W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
SEMESTR I
14.10.2023r. SOSZÓW
Pierwsza międzyszkolna wycieczka kółka turystycznego SP10 oraz SP5 odbyła się w rejony Beskidu Śląskiego. Udaliśmy się autokarem do Wisły Jawornika, aby wyjść szlakiem niebieskim do schroniska na Soszowie. Wszyscy radośnie maszerowali i bez większych trudności dotarliśmy na szczyt. Tam nie mogło obyć się bez pieczenia kiełbaski i odpoczynku w promieniach jesiennego słońca. Druga część trasy prowadziła szlakiem granicznym na Mały Stożek do Wisły Dziechcinki, gdzie z radością powitaliśmy czekający na nas autokar. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Czechowic-Dziedzic.
18.11.2023r. BIELSKO-BIAŁA
Tą deszczową, listopadową sobotę postanowiliśmy spędzić niedaleko, bo w Bielsku-Białej. Udaliśmy się pociągiem na stację B-B Leszczyny, skąd już było blisko do pierwszego punktu naszego programu, czyli Państwowej Straży Pożarnej. Zobaczyliśmy największą jednostkę w Polsce, zostaliśmy oprowadzeni przez strażaka po sali edukacyjnej „Ognik” oraz ogromnych garażach z samochodami i sprzętem gaśniczym, Następnie udaliśmy się naprzeciwko, do Centrum Handlowego Gemini, gdzie czasowo znalazła się wystawa „Kosmoparku”. Tam przeżyliśmy podróż w czasie i przestrzeni. Dokonaliśmy wielu odkryć, badań i doświadczeń kosmicznych. Wycieczka zakończyła się powrotną podróżą koleją żelazną, co okazało się dla młodzieży równie ciekawym, jaki nowym doświadczeniem.
9.12.2023r. HALA BORACZA
Nasza zimowa, górska wycieczka odbyła się w warunkach istnie podbiegunowych. Szlak w Beskidzie Żywieckim na Halę Boraczą był zasypany miejscami po pas, co wiązało się z ogromną „frajdą” przedzierania się przez zwały białego puchu. Na górze, w schronisku czekała na nas zasłużona nagroda – ogromne, wyjęte prosto z pieca, słynne jagodzianki. Jeszcze tylko gorąca herbata, kilka chwil przy kominku i … jaaaaazdaaaaa na dół! Na czym tylko się dało - sankach, „jabłuszkach”, ślizgaczach, czy po prostu na czterech literach…
Zima w górach odsłoniła przed nami swoje najpiękniejsze oblicze.
21.01.2024r. KULIG
Ta styczniowa niedziela zapadła w pamięci wszystkich uczestników kuligu. Powodem tych niezapomnianych wrażeń była wspaniała aura – świeży śnieg, który połyskiwał w pełnym słońcu. Trasa kuligu biegła z przełęczy Kubalonka w Istebnej na Stecówkę – szlakiem turystycznym w kierunku Baraniej Góry. Kontakt z naturą, przyrodą, końmi to chwile bezcenne. Jeśli dodać do tego upieczoną w kolibie kiełbaskę, słodki kołacz i ciepłą herbatkę przy kominku a potem beztroskie zjazdy z górki na sankach, to z całą pewnością można stwierdzić, że wyjazd był udany. Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że odbył się quiz wiedzy z nabytych informacji krajoznawczych, a zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.
SEMESTR II
23.03.2024 PALMY W BRENNEJ
Wykorzystując wiosenną pogodę, wyruszyliśmy na przetarcie szlaków po zimowej przerwie. Wybraliśmy szlak rekreacyjny ze Szczyrku Biłej na Przełęcz Karkoszczonka. Tam skorzystaliśmy z gościny w schronisku Chata Wuja Toma. Następnie nasza trasa prowadziła do Brennej szlakiem żółtym wzdłuż potoku Brennica. Po górskim spacerze udaliśmy się do Beskidzkiego Domu Zielin Przytulia, gdzie odbyły się warsztaty robienia palm. Dowiedzieliśmy, które rośliny powinny się pojawić w każdej wielkanocnej palmie, jakie mają one symboliczne znaczenie, a na koniec każdy mógł wykonać i przyozdobić własną palmę. Z takimi kolorowymi pamiątkami wróciliśmy popołudniową porą do Czechowic-Dziedzic.
13.04.2024 RACHOWIEC
Tym razem naszym środkiem transportu był pociąg. Spotkaliśmy się, znów przy sprzyjającej pogodzie, na dworcu kolejowym w Czechowicach. Trasa do Zwardonia w komfortowych warunkach minęła bardzo przyjemnie. Naszą górską wędrówkę rozpoczęliśmy ze stacji PKP w Zwardoniu szlakiem czerwonym na szczyt Rachowca. Tam bardzo sprawnie udało się rozpalić ognisko i upiec kiełbaski (nie można nie wspomnieć w tym miejscu o Kubie, dzięki któremu nabywamy survivalowych umiejętności). Druga część trasy była dłuższa, ale za to prowadziła już tylko przyjemnie w dół. Po degustacji wody ze słonego źródełka w miejscowości Sól udaliśmy się tam na dworzec kolejowy, skąd pociągiem wróciliśmy do Czechowic.
14.05.2024 MAGURKA WILKOWICKA
Ostatnia wycieczka SKT roku szkolnym 2023/2024 obyła się w dniu próbnych egzaminów ósmoklasisty. W majowy wtorek wsiedliśmy do pociągu, żeby wysiąść w Wilkowicach-Bystrej i szlakiem zielonym wyjść na Magurkę Wilkowicką. Przy szczycie nazbieraliśmy drewna, rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Korzystaliśmy z pięknej pogody, wypoczywając przy schronisku na łonie przyrody. Zejście szlakiem czarnym przez szczyt Rogacza trwało dość długo i było męczące, ale udało się zdążyć na powrotny pociąg. Tak oto pierwszy rok działalności Szkolnego Koła Turystycznego przy SP 10 się zakończył.