ZAJĘCIA DODATKOWE
Zajęcia dodatkowe realizowane są po bloku zajęć z podstawy programowej. Celem tych zajęć jest rozwijanie zainteresowań dzieci w jak najciekawszej formie, nie zapominając aby był to czas bardzo dobrej zabawy.
PLASTUSIOWO
To zabawy plastyczne z wykorzystaniem takich środków plastycznych jak: kolor, forma, faktura i kompozycja.
Swobodne twórcze działanie pozwala dzieciom odczuć zadowolenie z udanej pracy palstycznej oraz satysfakcję ze wspólnej zabawy. Dzieci mają możliwość poznać lub utrwalić sobie różnorodne techniki plastyczne, podczas których eksperymentują kolorem, kształtem i materiałem.
Zabawy plastyczne rozwijają sprawność manualną, wyobraźnię i pomysłowość dzieci.
NUTKOWO - CZYLI ZABAWA, TANIEC, ŚPIEW I ŚMIECH
To obcowanie z muzyką w różnych formach ruchu. Zabawy z muzyką pomagają w kształtowaniu poczucia rytmu, elegancji ruchu, plastyczności i gibkości ciała, uczą pracy i współdziałania w zespole.
Muzyka łagodzi obyczaje – w wielu przypadkach zajęcia te mają właśnie wymiar terapeutyczny i relaksacyjny, uspokajają i pomagają rozładować emocje.
LOGIKO
To zabawy logiczne i gry, które są dobrym treningiem umysłu – rozwijają spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie.
Zabawy te polegają na : segregowaniu, szukaniu podobieństw i różnic, tworzeniu zbiorów, orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała, rozwijaniu umiejętności liczenia, poznawaniu stosunków przestrzennych, określaniu położenia przedmiotów, porównywaniu ilości i wielkości, posługiwaniu się liczebnikami porządkowymi i głównymi.
ZABAWY ZE SŁOWEM
Czyli wspomaganie rozwoju mowy.
Tworzenie historyjek, układanie opowieści, zagadek, słuchanie bajek to wzbogacanie słownictwa. Dzieci ćwiczą prawidłową mowę pod względem gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Podczas tych zabaw kształtują umiejętność skupienia uwagi, spostrzegawczość, kompetencje językowe, uczą się słuchać ze zrozumieniem. Zabawy ze słowem pozwalają również na prowadzenie ćwiczeń usprawniających aparat mowy.
GRY PLANSZOWE
Uczą wygrywać i przegrywać, liczyć i myśleć kreatywnie.
Każda z gier jest inna i uczy innych umiejętności. Gry kształtują:
- postawy koleżeńskie
- uczą opanowania i cierpliwości
- wyrabiają nawyki przestrzegania dyscypliny i reguł gry
- uświadamiają graczom potrzebę współdziałania i podporządkowania się interesom grupy.
Chęć wygrania jest motywacją do wysiłku intelektualnego.