BIBLIOTEKA
Biblioteka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr2 w Czechowicach-Dziedzicach działa od początku istnienia szkoły. Biblioteka gromadzi zbiory niezbędne dla uczniów oraz nauczycieli. Obecnie zgromadzonych jest 20695 woluminów.
W zbiorach biblioteki znajdują się:
- literatura piękna, w której przeważają lektury obowiązujące na lekcjach języka polskiego,
- piśmiennictwo naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy,
- obszerny księgozbiór podręczny, w skład którego wchodzą najpotrzebniejsze dzieła o treści ogólnej czyli encyklopedie, słowniki, leksykony, informatory, poradniki,
- literatura fachowa dla nauczycieli,
- materiały oraz ciekawe artykuły z prasy oraz czasopism,
W bibliotece funkcjonuje MCI–Multimedialne Centrum Informacyjne, gdzie uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły w godzinach urzędowania biblioteki mogą skorzystać z komputerów i zasobów Internetu.
GODZINY PRACY:
Poniedziałek 7:00 - 13:40
Wtorek 7:00 - 16.00
Środa 7:00 - 13:40
Czwartek 7:00 - 14.15
Piątek 8:00 - 15:45
Biblioteka służy uczniom jako miejsce, w którym można przygotowywać się do zajęć, skorzystać ze zbiorów biblioteki, jak również z bogatego księgozbioru podręcznego i wyszukać niezbędne informacje w Internecie.
List do rodziców „Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Drodzy Rodzice!
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom.
Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między dzieckiem a rodzicami. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?
Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki.
Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy poruszane w odpowiednio dobranych lekturach wzruszają i uczą empatii.
Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.
Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
List do rodziców „Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Drodzy Rodzice!
Książki porządkują świat dziecka. Dzięki bajkowym bohaterom łatwiej zrozumieć codzienne sprawy.
Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem, czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.
Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Prosimy, aby Państwo jako rodzice rozwijali u swoich dzieci ciekawość świata poprzez codzienne czytanie. Rozmawiajcie Państwo na temat przeczytanych książek, budujcie w swoich dzieciach pozytywny stosunek do świata. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. I jeszcze jedna ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.
Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci przez codzienne głośne czytanie – wystarczy 15-20 minut dziennie.