PRZEZ POLSKĘ NA LUDOWO

„Proszę Was: Pozostańcie wierni temu dziedzictwu!
Uczyńcie je podstawą swojego wychowania!
Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy!
Przechowajcie to dziedzictwo!
Pomnóżcie to dziedzictwo!
Przekażcie je następnym pokoleniom!

PRZEZ POLSKĘ NA LUDOWO

Zgodnie z przesłaniem naszego wielkiego Polaka, w 2 semestrze uczniowie z klasy III A wraz z wychowawczynią p. Ewą Przepiórą, przystąpili do projektu edukacyjnego: ,,Przez Polskę na ludowo”, którego celem jest przybliżenie informacji o regionach Polski, strojach ludowych, zwyczajach, tradycji danego regionu, sztuki regionalnej i kuchni oraz gwary.

Poznaliśmy stroje ludowe poszczególnych regionów i legendy z nimi związane. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy pieśni oraz oglądaliśmy tańce w wykonaniu Regionalnych Zespołów Ludowych.

Szczególna uwagę zwróciliśmy na nasz Śląsk. Nauczyliśmy się tańczyć Trojaka (co sprawiło nam prawdziwą frajdę). Wzorce do figur tańca czerpaliśmy z niezrównanego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wykonaliśmy wycinankę ludową i portret ulubionego bohatera legendy.

Nie zapomnieliśmy o Śląsku Cieszyńskim, z którego korzenie mają mieszkańcy Czechowic- Dziedzic. Odwiedziliśmy naszą Szkolną Izbę Regionalną, która ma wiele eksponatów, m. in. Kobiecy strój ludowy (odświętny i codzienny). Aby lepiej zapamiętać jego części, ubraliśmy w niego naszą klasową koleżankę. Wyglądała pięknie. Potem pisałyśmy jego opis, a właściwie tłumaczyliśmy z opisu gwarowego. Na pewno każdy będzie umiał powiedzieć z jakiego regionu się wywodzi.