JABŁKO

Podejmowanie sprawiedliwych rozwiązań nie jest łatwe, szczególnie gdy jest się przedszkolakiem.

"Pszczółki" przekonały się o tym gdy po obejrzeniu ilustracji ruchomej na podstawie bajki W. Sutiejewa "Jabłko" miały rozsądzić kłócące się o owoc zwierzątka: zająca, kruka, jeża i niedźwiedzia. Każde z nich twierdziło, że jabłko należy się jemu i potrafiło swoje zdanie uzasadnić. Dzieciom nie zostało przedstawione zakończenie bajki. Zostały podzielone na grupy. W każdej z nich było po jednym zwierzątku chcącym otrzymać jabłko oraz owoc położony na talerzyku. Grupa miała podać propozycję sprawiedliwego rozwiązania. Dzieci wczuły się w role swoich bohaterów a każda grupa podała takie samo rozwiązanie - jabłko trzeba podzielić na 4 części, dla każdego zwierzątka taka sama cząstka.

Po wspólnej rozmowie "Pszczółki" uznały, że każdy zespół składał się z "dobrych kolegów".

Nauczycielki podzieliły jabłka na 4 części i każde dziecko - zwierzątko swoją część zjadło.

Przedszkolaki spontanicznie określały swoje uczucia: radość i zadowolenie.