ETNODIZAJN - TRADYCJA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Zajęcia w programie edukacyjno-społecznym „ Liga Naukowa z Lotosem – Zdolni z Czechowic Dziedzic” rozpoczęły się 29 października i zostały przeprowadzone zgodnie z harmonogramem.

Temat naszego projektu to „Etnodizajn- tradycja i teraźniejszość”. Nawiązuje on do naszej szkolnej izby regionalnej „Szpajska”. W projekcie wcielamy się w role poszukiwaczy, odkrywców, obserwatorów, a przede wszystkim w role artystów. Skupiamy się na poznawaniu sztuki ludowej, stajemy się badaczami kultury oraz tradycji naszych przodków. Czas poświęcony na poznawanie i doświadczanie bezpośrednio folklorowi pozwola uczniom zrozumieć i odpowiedzieć na pytanie: skąd pochodzimy? Poprzez zabawę w artystę ludowego próbujemy prześledzić kolejne etapy życia człowieka, pór roku, czy też świąt i tradycji z nimi związanych. Poznajemy różne techniki ludowe, które dawniej były wykonywane przez naszych przodków i nadal są praktykowane np.: bibułkarstwo, malowanie na szkle, malowanie woskiem, techniki graficzne…

Sztuka ludowa jest bliska każdemu dziecku ze względu na swoją prostotę, harmonię, rytmiczną kompozycję i kolor. Jest bliska dziecięcemu odczuwaniu świata i rozwijaniu wyobraźni.

Ma cudowny, pogodny, radosny stosunek do życia oraz do piękna zaskakującej przyrody. Pozwala na wyciszenie i relaks.

Dawniej zamiast słowa Etno używano słowa folklor lub folk. Przy opisywaniu inspiracji kulturą i sztuką ludową wykorzystywano określenia takie jak: regionalizm, życie w zgodzie z naturą i w otoczeniu przyrody, rodziny, polne kwiaty oraz styl rustykalny, który powinien nam się kojarzyć z wiejskim domem naszych przodków.

Etnodizajn czerpie inspiracje nie tylko ze sztuki ludowej, lecz stara się mądrze wykorzystać materiał co jest kolejnym krokiem w stronę nowego zrozumienia ludowości.

Wytwory ludowe wykonane przez uczennice wzbogacają zbiór przedmiotów, rekwizytów szkolnej izby „Szpajski”, służą również jako pomoc dydaktyczna, a przede wszystkim dają możliwość rozwoju oraz spełnienia artystycznego powiązanego z etnodizajnem.