DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

Laureatki i finaliści VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”

VIII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” w roku szkolnym 2020/2021 zostało przeprowadzone w naszej dziesiątce w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim, a uczniowie rywalizowali z innymi w ramach województwa śląskiego. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy wśród uczniów na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. Jak co roku organizatorami całego przedsięwzięcia jest Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Pierwszy etap szkolny uczniowie napisali jesienią 2020, a komisja wojewódzka zakwalifikowała do drugiego etapu siedmioro finalistów: Aleksandra Brzeska, Zuzanna Mieszuk, Szymon Mańdok, Szymon Szulik, Ignacy Grubka, Julia Kremser i Oliwia Rożeń. Przygotowania do etapu wojewódzkiego trwały do marca 2021. Studiowaliśmy podręczniki do historii, artykuły dotyczące wybranych działów historii regionu, słowniki ortograficzne i zasady poprawnej pisowni. Nasza solidna i uczciwa praca przyniosła piękne rezultaty, bowiem 29 marca 2021 wojewódzka komisja dyktanda niepodległościowego ogłosiła wyniki: tytuł laureata otrzymały aż trzy osoby: Julia Kremser 8a, Zuzanna Mieszuk 8b i Oliwia Rożeń 8a. Wielkie gratulacje dla finalistów i laureatów VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”