CZYTAM WIĘC JESTEM - VI

Szlakiem ulubionych potrwa

O tym, że literatura może smakować, przekonaliśmy się podczas podsumowania innowacji czytelniczej „Czytam, więc jestem”. Naszym zadaniem było sporządzenie listy potraw, napojów i deserów, które odnaleźliśmy na kartach czytanych książek. Począwszy od kuchni staropolskiej, po te z epoki romantyzmu i pozytywizmu, aż do współczesnych deserów owocowych. Układaliśmy menu składające się ze śniadania, obiadu, deseru i kolacji. Towarzyszyły temu napoje takie jak kawa, herbata, owocowe soki i desery jagodowe ks. Jana Twardowskiego. Smaczna literatura z pewnością zachęci nas również w życiu dorosłym do degustacji wyjątkowych potraw inspirowanych literaturą!

Czytam, bo lubię książki

W tym miesiącu został podsumowany projekt pt. „Czytam, bo lubię książki”. Jego celem było odkrycie sensu czytania utworów poetyckich i prozatorskich. Zastanawialiśmy się przede wszystkim po jakie utwory sięgamy częściej. Każdy z nas znajdował inną na nie odpowiedź. Najważniejsze, że prowadziła ona do lektury ulubionych utworów. Podczas dyskusji mieliśmy okazję poznać prawdę o sobie samych, bo jesteśmy tacy, jakie czytamy książki. Rezultatem naszej pracy była mówiąca ściana w postaci okładek książek, na których zamieściliśmy wyjaśnienia naszych sympatii do lektur. Teraz można je podziwiać przy sali języka polskiego D2, a przy okazji poznać ich autorów z klas 8A, 8B, 8E i 8F. Zapraszamy do lektury!

Urodziny Ks. Jana

Na kartach naszej szkoły zapisuje się co roku wyjątkowy dzień – 1. czerwca. Są to urodziny naszego patrona, ks. Jana Twardowskiego. Oczywiście są one pretekstem do sięgnięcia po wiersze i prozę. W tym roku pochyliliśmy się nad nimi w szkolnej bibliotece i przy mówiącej tablicy na korytarzu szkolnym. Aby znalazły się na pięknie wydrukowanych stronach, czytaliśmy utwory i wybieraliśmy te, które są bliskie naszemu sercu. Następnie w pracowni informatycznej nadawaliśmy im edytorski kształt i ozdabialiśmy motywami roślinnymi. Niebagatelny był też wybór czcionki i układ wiersza na kartce. Jednak najważniejsza była ich treść. Z pewnością zapamiętamy również chwile spędzone w czytelni szkolnej, gdy odnajdowaliśmy motywy roślinne, a następnie malowaliśmy je, inspirując się utworami poety. Wielu z nas na nowo odkryło w sobie talent malarski, ponieważ wykorzystywaliśmy farby akwarele, a także recytatorski podczas pięknego czytania utworów. Właśnie te lekcje dedykujemy Tobie, księże Janie od Biedronki w dniu Twoich urodzin!