NARODOWE CZYTANIE 2022

Narodowe Czytanie

W dniu 5 września, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Czytania.

Z listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowanego do wszystkich Polaków dowiedzieliśmy się m. in. „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Dlatego w sobotę 3 września 2022 roku, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego zapraszam Państwa do Narodowego Czytania.”

Pani Elżbieta Szczypka przygotowała oprawę sceniczną i muzyczną wydarzenia. Za występy na scenie odpowiadały panie polonistki.

Pani Beata Tomasiewicz zaangażowała do czytania wybranych ballad uczniów klas czwartych i 5b. Natomiast pani Aldona Wawrzos zaprosiła do udziału w tej akcji nauczycieli i panią Dyrektor. Wspólnie przeczytali „Lilije” z podziałem na role: narratorem była pani Aldona Wawrzos, panią – pani dyrektor Alicja Puzoń, pustelnikiem – pan Paweł Pawlik, w rolę obu braci wcielił się pan Andrzej Kowalczyk, służącą Hanką została w tym dniu pani Dorota Kołodziejczyk. Nie zabrakło też ducha zabitego pana, jego kwestię odczytał uczeń klasy 6B – Karol Danel.

Po raz kolejny ta ogólnopolska akcja udowodniła, że uczniowie lubią słuchać, a nauczyciele czytać polską literaturę.