MŁODZI ARCHITEKCI Z SP10 PROJEKTUJĄ KOLOROWY OBIEKT SPORTOWY

W roku szkolnym 2021/2022 ruszyła kolejna tym razem już V edycja Programu edukacyjnego “ Liga Naukowa z Lotosem- Zdolni z Czechowic-Dziedzic, Gminy z zapałem”, w której udział biorą uczniowie klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 10 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach.

Głównym celem działań, również w ramach projektu jest pobudzeniu wyobraźni, kreatywności, inspirowanie i wyzwalanie pozytywnych emocji.

W projekcie bierze udział Ewa, Eliza i Wiktor. Interesują się architekturą, tym co ich otacza. Chcą stworzyć, zaprojektować takie otoczenie, by zachęcało innych do aktywnego ruchu. Uczestnicy, podczas burzy mózgów wymyślili temat swojego projektu ” Młodzi architekci z SP 10 projektują Kolorowy Obiekt Sportowy”, omówili plan projektu, określili cele, zadania i harmonogram zajęć. W tym semestrze opracowano działania na 15 godzin teoretycznych i praktycznych. Podczas tych godzin uczestnicy Programu zapoznali się z terminologią, zasadami oraz narzędziami służącymi do przedstawienia przestrzeni. Dowiedzieli się czy projektowanie ma wpływ na relacje wzajemne i czy warto projektować. Na podstawie zdobytych informacji stworzyli krótką prezentację. Następnie wraz z opiekunem mierzyli boisko i przenieśli na kartkę pomniejszone wymiary. Na podstawie danych dokonywali obliczeń. Liczyli długość i szerokość boiska. Uczyli zamieniać się jednostki miar. Podczas kolejnych spotkań sporządzali pod okiem opiekuna Programu zestaw pytań do wywiadu z Panią architekt. W trakcie zajęć uczestnicy konstruowali różne budowy z materiałów. Udało nam się również nawiązać kontakt z Panią architekt w celu zgromadzenia fachowej wiedzy i doświadczenia specjalisty. Niestety ze względów wprowadzonych obostrzeń oraz sytuacji epidemicznej i kwarantanny spotkanie z Panią architekt zostało przełożone na najbliższym możliwy termin. Dzieci w ramach zajęć wykorzystały program Paint, który był im pomocny w stworzeniu szablonu konstrukcji boiska szkolnego. Zajęcia w pierwszym semestrze zakończyły się tworzeniem konstrukcji i budowaniem konstrukcji ze słomek konstrukcyjnych, pudełek, kartonów oraz dostępnych materiałów.

Opiekun projektu: Anna Boba